top of page
20190128_184650.jpg

עמית לדרך

ליווי והעצמת חיילים משוחררים

Untitled-1.png

עמותת "עמית לדרך" הוקמה בשנת 2013, מתוך ההבנה שמדי שנה למעלה מ-5000 חיילים וחיילות המגיעים מרקע מוחלש, חוזרים עם שחרורם מהצבא לאותה מציאות מאתגרת ממנה הגיעו. את הקמת העמותה יזמו, נטלי הורוביץ וענבל אלישע. השתיים שירתו כמפקדות בבסיס ״חוות השומר״ המשמש כבסיס טירונות לחיילים מרקע של סיכון וקשיי הסתגלות. בבסיס זה למדו השתיים על הקשיים שחווים החיילים, על הדרך והמאמץ הנדרש מהם לאורך השירות הצבאי ועל הריקנות והסכנה האורבת להם עם שחרורם. השתיים הבינו כי אין די בשירות צבאי מלא, כדי להבטיח השתלבות בחברה. לחיילים שלהן המגיעים מרקע סיכוני אין גב או יד מכוונת שתסייע להם עם צאתם לאזרחות מיד לאחר השחרור. לאור  אותה הבנה החליטו השתיים לעשות מעשה ולאסוף אנשים שיסייעו לאותם חיילים וחיילות. הרעיון הראשוני כלל תכנית ליווי אישית, תפירת חליפה מדויקת למידות החייל המשוחרר, הצבת מטרות ויעדים ובסיום- השתלבות מיטבית בחברה.

 

בישראל חיים כיום כ- 200,000 צעירים בסיכון, מתוכם רק כ- 30% מקבלים סיוע מצומצם וחלקי. אותם חיילים משוחררים, ללא ליווי ותמיכה עם יציאתם לאזרחות, גדלים הסיכויים שלהם להידרדר למעגלי הסיכון והמצוקה.

החזון שלנו

Anchor 1

"עמית לדרך" פועלת לצמצום הקיטוב בחברה הישראלית על ידי ליווי והכווונה של חיילים וחיילות מרקע של סיכון מעניקה להם מיומנויות חיים ומסייעת להם להשתלב באופן מיטבי באזרחות .

על מנת להבטיח השתלבות מיטבית בחברה ובאזרחות אנחנו פועלים בשלושה צירים מרכזיים: תעסוקה, השכלה ומיומנויות חיים רכות תוך כדי העצמה והגברת תחושת המסוגלות העצמית. את העבודה הפרטנית עוטפת מטרייה רחבה המסייעת לצעיר להגיע למטרותיו דרך סיוע בלימודים, שותפויות עם מוסדות להשכלה גבוהה והכשרות מקצועיות, קשרי מעסיקים, סיוע בטיפול רגשי, מערך מלגות ועוד.

 

למעשה, לכל חייל משוחרר מוצמד מלווה אישי, מנטור (מתנדב), המסייע לו לבנות תוכנית אישית; הצבת מטרות, קביעת דרכי פעולה להשגתן, פיתוח מיומנויות פרקטיות וכן סיוע במיצוי זכויות.

המנטור מהווה עבור הצעיר דמות משמעותית אשר יוצר עימו קשר מעצים, מסייע ועוזר לו להתוות את הדרך בתחומי תעסוקה, השכלה, דיור ועוד. בנוסף, הצעירים משתתפים בסדנאות ומפגשי תוכן מקצועיים אשר תומכים בתוכנית האישית שלהם ומעניקים להם כלים וידע שיסייעו להם באזרחות כגון: ניהול פיננסי, קבלת החלטות, תעסוקה ועוד. כל צעיר המשתלב בתוכנית מתנסה במעורבות חברתית במהלך שנת פעילותו ומצופה ממנו להמשיך ולתרום למען הזולת במקום בו הוא מזהה צורך.

Anchor 6

התוכניות שלנו

Anchor 7
WhatsApp Image 2022-06-22 at 10.04.11.jpeg

בשביל העתיד - תוכנית מנטורינג לטווח ארוך

מיזם משותף של עמותת "עמית לדרך" ועמותת "צמאון" המפעילה את מכינת "מפנה'' - מכינה קד"צ המיועדת לנוער מרקע סיכוני. במכינה משתלבים כל שנה כ-40 צעירים/ות אשר בוחרים להשפיע על החברה הישראלית דרך עשייה קהילתית ושירות
משמעותי. חרף בחירתם הראויה להשתלב במסלול זה ניתן לזהות אצל חלקם קשיים בהשתלבות ובהתמודדות עם דרישות המסגרת והשפעותיה על הפרט. על כן, חברו שני הארגונים במטרה לסייע לצעירים לממש את הפוטנציאל שלהם ולהתמודד באופן מיטבי עם אתגרי תקופת הבגרות. לתוכנית ייבחרו כ-20 חניכים המתאימים ביותר לתהליך הליווי.
לכל צעיר הנבחר לתוכנית מוצמד מנטור המלווה אותו במשך חמש שנים לאורך השלבים השונים - שלב המכינה, המסגרת הצבאית והאזרחות. מדובר בשיתוף פעולה ייחודי המוכיח את נחיצותו ואנו מקווים שבהינתן משאבים נוספים אף נוכל להרחיבו.

קראו עוד ...

269425425_2057317814428993_1596302722858530545_n.jpg

תוכנית startline

תכנית Startline מספקת הזדמנות ייחודית לצעירים מוכשרים המגיעים מרקע של היעדר תמיכה ומשאבים לפתח קריירה ולהשתלב כמתכנתים בתעשיית ההייטק.

​התוכנית מאתרת צעירים בעלי פוטנציאל גבוה ויכולת התמדה ויוצרת עבורם מסגרת לימודי תכנות מואצת ("בוטקמפ")המותאמת לצרכיהם, בשיתוף פעולה עם גורמים מובילים בעולם ההייטק הישראלי.

התוכנית מספקת מענה מקצועי-אקדמי, רגשי וסוציאלי, ומסייעת להשיג את דריסת הרגל הראשונה בתפקיד.
בנוסף, התוכנית שמה דגש מיוחד על הליווי המאוחר של הצעירים גם במהלך העסקתם.

257629177_2033998763427565_3931005623732728224_n.jpg

תוכנית הדגל - עמית לדרך

ליווי אישי למשך שנה עם צעיר/ה המגיע/ה מרקע של נסיבות חיים מורכבות.

הצעיר/ה והמנטור/ית נפגשים באופן קבוע אחת לשבוע במשך שנה שלמה. במפגשים תייצרו מרחב בטוח להתייעצות, תמיכה, רכישת כלים. 
איך? ביחד תבנו תוכנית אישית, בה תסמנו מטרות ותקבעו יעדים בנושאים שונים ומגוונים כמו; מה ללמוד ומתי?, בניית תקציב אישי ואיך מתנהלים כלכלית? איך לבחור מקצוע? אילו מיומנויות אני צריך לרכוש כדי להצליח? וכו'.

הדרך מורכבת מתכנית ליווי אישית מותאמת לצעירים עת יציאתם לאזרחות מהשירות הצבאי הכוללת שני מרכיבים:

01ada2a4d4682cedb2577c7548094a31ad45e7fc

''כשאתה משתחרר מהצבא אתה רק חושב על איך תשרוד את אותו היום... 

השאלה של "מה אני רוצה להיות כשאהיה גדול" היא בגדר פריבילגיה. אתה רק עסוק במחשבות של איך תסגור את החובות, איך תשלם את שכר הדירה ותחושות של פחד ותסכול מציפות אותך''

IMG-20200107-WA0009.jpg

מידע למנטור/ית

זו ההזדמנות לעשות משהו בשביל מישהו אחר, לא קרוב משפחה, ילד של מישהו אחר, ולראות בו כשלך. זו ההחלטה להיות משמעותיים עבור מישהו/י אחר/ת, צעיר/ה, אולי קצת אבוד/ה, שמאמין שיש מחר טוב יותר! 

Anchor 5
opening event4.JPG

מידע לחייל/ת משוחרר/ת

ביחד תבנו תוכנית אישית, בה תסמנו מטרות ותקבעו יעדים בנושאים שונים ומגוונים כמו; מה ללמוד ומתי?, בניית תקציב אישי ואיך מתנהלים כלכלית? איך לבחור מקצוע? אילו מיומנויות אני צריך לרכוש כדי להצליח? וכו'. 

WhatsApp Image 2020-06-09 at 09.22.38.jp

מידע לחברות וארגונים

עמית לדרך מציעה לכם הזדמנות לשלב בין עשייה חברתית לבין חיזוק וטיפוח רוח החברה תחת שליחות ערכית המעלה את הערך העצמי של המתנדבים בד בבד עם ערכה של החברה. העשייה אצלנו היא תהליכית ומתמשכת לאורך שנה שלמה

Untitled-2.jpg

מידע לתורמ/ת

אנו מניחים שקראת על תרומתנו. אלפי חיילים משוחררים מחכים לחיבוק וליווי ואנו זקוקים לתרומתך על מנת לאפשר להם זאת. 

הועד המנהל

Anchor 2

עמותת עמית לדרך מורכבת ממארג אנושי ייחודי של חברי וחברות ועד מנהל בשילוב עם צוות מקצועי מיוחד במינו אנו כאן כדי ללוות לאורך כל הדרך!

Amram_Mitzna_edited.jpg

עמרם מצנע

חבר ועד מנהל

כמי שחרט על דגלו את נושא שוויון הזדמנויות קידם תחום זה בכל משרה ציבורית בה כיהן: ראש העיר חיפה, חבר כנסת ויו"ר מפלגת העבודה ,יו"ר הועדה הממונה ביישוב ירוחם, ראש המועצה בפועל, וחבר כנסת ויו"ר ועדת החינוך, תרבות וספורט.עמרם מצנע היה יו”ר של עמותת “עמית לדרך” בשנים הראשונות להווסדה.מכהן כיו"ר קרן ירוחם ויו"ר עמותת מכינת “בארי" ובכך מקדם הלכה למעשה את חזון צמצום הפערים ויצירת עתיד טוב יותר.

WhatsApp Image 2022-09-06 at 11.08_edited.jpg

חגי טופולנסקי

יו''ר הועד המנהל

חגי טופולנסקי , אלוף במילואים בצה"ל.

כיהן כראש אגף כוח האדם, וקודם לכן - כמפקד להק האוויר וכראש מטה חיל האוויר. כיום משמש כמנהל תחום המל"טים בחטיבת המודיעין של חברת "אלביט מערכות" ובמקביל, ממשיך לקדם עשייה חברתית בחברה הישראלית. חגי מונה ליו"ר עמותת "עמית לדרך" בשנת 2018 ומכהן בתפקיד זה עד היום.

נטלי_edited.jpg

נטלי הורוביץ

מייסדת וחברת ועד מנהל

מנכ"לית גלובוס תרגומים, במהלך העשור האחרון נטלי פעלה בעולם היזמות החברתית מתוך האמונה כי שינוי שם יוביל אדוות של שינוי למרחבים נוספים. "דור הורינו עמל על היסודות, על הקמת המדינה, עלינו לייצר מדינה שטוב לחיות בה", נטלי נשואה לדובי ואמא של מאיה ושקד.

צוות העמותה

Anchor 3

עמותת עמית לדרך מורכבת ממארג אנושי ייחודי של חברי וחברות ועד מנהל בשילוב עם צוות מקצועי מיוחד במינו אנו כאן כדי ללוות לאורך כל הדרך!

תמונה הדס צבעונית_edited.jpg

הדס סופר אוריאלי

סמנכלית פעילות ותעסוקה

מאמנת אישית ויועצת קריירה, מלווה אנשים בתהליכי שינוי תוך כדי הרחבה של ההסתכלות, שינוי גישה והנעה לפרואקטיביות . אחרי שנים במגזר העסקי , עברתי לעולמות החברתיים  מתוך רצון לעבודה עם משמעות והשפעה. שמחה להיות חלק מצוות "עמית לדרך" במתן הכלים והליווי לדרך מיטבית של הצעירים המשוחררים. 

WhatsApp Image 2019-09-18 at 22.42_edited.jpg

עמית שפירא צור

מנכ''לית העמותה

הצטרפתי לעמית לדרך באוקטובר 2018.
בשנים האחרונות, עבדתי בתנועת הצופים בתפקידים שונים המתרכזים בשילוב אוכלוסיות מוחלשות בתוך הפעילות הצופית. 
בתפקידי האחרון, ניהלתי את מחלקת הגשמה (מחלקה האמונה על שנת שירות, מסלול הנח"ל וקהילות בוגרים). 
בוגרת תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ובוגרת תוכנית ההשלמה לתואר שני בעבודה סוציאלית - מגמת ילד ומשפחה. 

מרים נסרי_edited.jpg

מרים נסרי

מנהלת תחום המענים והבוגרים

עובדת סוציאלית ושותפה מייסדת לעשרות מיזמים חברתיים. חותרת באופן מתמיד לתיקון עוולות חברתיות, בעיקר כלפי אוכלוסיות מוחלשות.

השותפים לדרך

Anchor 4
bottom of page